Chalupa k pronájmu v Jizerských horách

Jizerská magistrála

Jizerská magistrála je rozsáhlá soustava turistických tras na české straně Jizerských hor, využívaná pro běžecké lyžování, cyklo a pěší turistiku. Nástup na Jizerskou magistrálu v Hraběticích je od chalupy vzdálen cca 1.500 m. 

 

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast i národní parky jako Jizerskohorské bučiny nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky. Cestu zpestřují rozhledny s výhledem na Jizerské hory nebo řada pomníčků připomínající památné události. Nejúchvatnější je ovšem sama příroda. Stopa je vedena lesními pěšinami mezi zasněženými smrky, po bílých pláních s výhledy do krajiny i kolem zamrzlých vodopádů, říček a potoků pokrytých bledě modrou krustou.

Trať je pravidelně udržována frézovou rolbou a na každém rozcestí naleznete orientační mapy a rozcestníky. Po dobu sezóny jsou i o víkendech při cestě otevřeny kiosky (na Hřebínku, na Promenádní cestě, Na Knajpě) a na Bedřichově, Nové Louce, Smědavě a Jizerce i restaurace. Na magistrálu můžete samozřejmě nastoupit kdekoliv, ale při cestě autem můžete využít parkoviště v Bedřichově, v Hraběticích a Albrechticích.

Jizerské hory a běžecké lyžování k sobě neodmyslitelně patří. Se strojovou úpravou tratí se zde začalo již v roce 1984, základ tomu dal slavný závod Jizerská 50, který se v Jizerských horách běhá již od roku 1968. Lyžaři se totiž dožadovali upravených stop i v období mimo termín závodu.

Dnes Jizerská magistrála čítá přes 180 km upravovaných tratí a 23 nástupních míst, která jsou rozložena po celých Jizerských horách. Díky úzké spolupráci s dalšími provozovateli tratí - např. Jizerky pro vás v Kořenově nebo Bieg Piastów v polských Jakuszycích - mohou lyžaři přejet i na trasy v Krkonoších nebo na upravené tratě na polské straně. Do stop Jizerské lyžařské magistrály zavítá každoročně více jak půl milionu lyžařů.

Jizerská magistrála však není pouze zimní záležitostí. Vzhledem k tomu, že vede po upravovaných cestách, je velmi oblíbená pro cyklistiku, in-line bruslení a pěší turistiku. Jako letní obdoba lyžařského závodu Jizerská 50 je pořádána Cyklo Jizerská 50 na horských kolech.

Fotogalerie: Jizerská magistrála

© 2013 Všechna práva vyhrazena.