Chalupa k pronájmu v Jizerských horách

Mšeno - Jablonecká přehrada

Typ zařízení: rybník, jezero, přírodní koupaliště
Pláž: písčitá
Vybavení: WC, občerstvení, restaurace, dětský koutek, nudapláž, noční koupání, stojan na kola, parkoviště, bezbariérový přístup
Možnosti sportovního vyžití: hřiště, kurty
Další možnosti: rybaření

Jablonecká přehrada je oblíbenou vodní plochou pro celé široké okolí, nachází se nedaleko centra Jablonce nad Nisou, leží na Mšenském potoce.

Historie:

Jablonecká přehrada je označována za klenot Jablonce nad Nisou a má velkou zásluhu na tom, jak příjemně se v Jablonci žije. Přehrada nebyla postavena v letech 1906–1910 jako rekreační nádrž, ale jako součást protipovodňových opatření v Jizerských horách, které reagovaly na katastrofální záplavy z roku 1897. K soustavě patří štola vedená z Lužické Nisy dlouhá 636 m a štola z Bílé Nisy dlouhá 1 758 m.
Stavby přehrad se ujalo Vodní družstvo pro regulaci vodních toků a výstavbu přehrad v povodí Zhořelecké Nisy. Podobu soustavě údolních přehrad postavených v prvním desetiletí dvacátého století na Jablonecku a Liberecku dal Prof. Dr. Otto Intze z Cách, specialista na vodohospodářské stavby. Ten byl i autorem projektu jablonecké přehrady, přestože se jejího dokončení již nedožil. (Pamětní kámen vytvořený v roce 1943 ke stému výročí jeho narození byl v roce 1996 objeven v přehradě potápěči, později vyzdvižen ze dna a umístěn v parčíku pod hrází.).

Technické parametry:

hráz:je tížná, zděná, vysoká 20 m nad základem, široká 4,5 m, dlouhá 425,5 m v koruně s poloměrem křivosti 350 m

objem nádrže: 2 786 000 m³

plocha povodí: 53,5 km²

maximální plocha:39,78 ha

Využití:

Přehrada je největší městskou vodní plochou ve Střední Evropě a v současnosti slouží především k rekreaci. Jsou zde písčité a travnaté pláže, vstup do vody je v závislosti na konkrétní lokalitě mírný až velmi prudký. V bezprostřední blízkosti se nacházejí kurty na plážový volejbal, hřiště, dětské koutky a betonová hřiště na fotbal, tenis či basketbal, množství stánků s občerstvením a několik restaurací.

Aktuální informace o kvalitě vody:

najdete na stránkách Krajské hygienické stanice www.khslbc.cz/koupani/koupani.htm

teplotu vody na: www.pla.cz/portal/jvn/cz/

 

.

© 2013 Všechna práva vyhrazena.