Chalupa k pronájmu v Jizerských horách

Protržená přehrada

Přehrada na Bílé Desné se začala budovat roku 1911. Sypaná hráz, u paty široká 54 metrů, byla dokončena v roce 1915. Přehrada se začala napouštět. Bylo v ní 260 000 m3 vody (maximální objem nádrže byl 400 000 m3), když dva dřevaři zpozorovali pramínek vody tryskající z hráze. Upozornili hrázného, který se okamžitě rozhodl naplno otevřít obě výpustě.

Proud vody ale sílil a otevřít se podařilo pouze jednu. Jen pár desítek minut trvalo, než se hráz s ohlušujícím rachotem zřítila. Voda brala vše, včetně dříví z panské pily, z něhož se stala beranidla rozbíjející všechno, co se připletlo do cesty. I obec Desnou, jejíž obyvatelé pak vzpomínali:

„Z nejvýše položené části obce se valila obrovská, bíle se pěnící vlna vody se žlutým mračnem prachu, která obsáhla téměř polovinu šíře údolí a neuvěřitelnou rychlostí se blížila k našemu stanovišti. Mezi do té doby klidně přihlížejícími občany propukla náhle neuvěřitelná panika. Matky se zoufalým křikem běžely do svých domů zachránit ty nejmenší, vyděšené děti prchaly na blízké kopce… Putující hora o výšce dvoupatrového domu, skládající se z tisíců klád, kmenů, trámů, balvanů, písku a bahna, se řítila obrovskou silou do údolí…“

Záplava postihla celé Tanvaldsko. Třicet domů a továren bylo úplně zničeno, šedesát devět domů těžce poškozeno. Zahynulo šedesát dva lidí, přes tři stovky jich zůstalo bez domova.

Katastrofu dodnes v Desné připomíná balvan, který sem přivlekla voda vymknutá lidské kontrole, opatřený cedulkou s nápisem „Poutníče – postůj!“. Nahoře v lesích zbyla po přehradě šoupátková věž a torzo hráze včetně přepadové kaskády.

Ze všeho nejvíc tu působí atmosféra někdejšího neštěstí, které jako každá jizva pomalu zarůstá. Mezi stromy, jež tu neměly být, vede krátká naučná stezka. Jedním ze zastavení je i ústí štoly, která spojuje Protrženou s nedalekou přehradou Souš. Do štoly se dlouhá léta mohlo lézt, nyní je nepřístupná; nejen proto, že v ní zimují kolonie netopýrů.

© 2013 Všechna práva vyhrazena.