Chalupa k pronájmu v Jizerských horách

Královka

Rozhledna Královka je jednou z nejznámějších rozhleden v Jizerských horách, která se vypíná nad střediskem Bedřichov na vrchu Nekras v nadmořské výšce 859 m.n.m. 

Ke svému jména přišla chybným překladem jména původního osadníka Josefa Königa, který si zde roku 1806 postavil dům. Dnešní rozhledna měla dřevěnou předchůdkyni, ta vznikla roku 1888. V roce 1906 však byla po zničenívichřicí postavená nová kamenná rozhledna. V roce 1934 byl k rozhledně přistaven rozlehlý horský dům. 

Rozhledna je vysoká 24 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 102 schodů. Z rozhledny je překrásný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Polsko i Německo, Český ráj, Ještěd a Jablonec nad Nisou. Na rozhlednu lze vystoupit během celého roku, je-li zavřena, klíče jsou k dispozici v recepci uvnitř chaty. Vstupné je 20 Kč formou pohlednice s razítkem. 

Přístup k rozhledně je možný po značených turistických stezkách z Rýnovic, Janova n. N. a Bedřichova. Autem lze přes Bedřichov dojet až k rozhledně.

Okolí rozhledy nabízí ideální podmínky pro těší turistiku a cyklovýlety. V zimě upravované běžecké stopy a v blízkém Bedřichově lyžařské sjezdovky.

Info:

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: kopec Nekras asi 2 km severně nad Bedřichovem, cca 15 km severozápadně od Jablonce nad Nisou (50°47'31.297"N, 15°9'27.138"E)

Nadmořská výška: 859 m

Okres: Jablonec nad Nisou

Období výstavby: květen až srpen 1907

Oficiální zpřístupnění: 8. září 1907

Celková výška: 23,5 m

Výška vyhlídkové plošiny: 20,5 m

Počet schodů: 104

Otevírací doba: podle otevírací doby restaurace Královka (denně 9-22 hod.)

Přístup: autem po místní komunikaci ze severního okraje Bedřichova (parkovat lze pod rozhlednou, pouze však 1hod.), ve směru od Hrabětic je nutné nechat auto na parkovišti asi 2,5km od Královky (dále je vjezd možný pouze pro klienty chaty), pěšky možno po modré TZ z centra Bedřichova

Výhled: na Jizerské hory, Krkonoše, Polsko i Německo, Český ráj, Ještěd a Jablonec nad Nisou, výhled západním směrem znemožněn blízkými stromy

© 2013 Všechna práva vyhrazena.