Chalupa k pronájmu v Jizerských horách

Liberecká výšina

Rozhledna s restaurací schovaná v lesích na Lidovými sady vás uhrane jistou démoničností. 111 let stará budova je totiž postavena ve stylu středověkého hradu. Výhled si zde můžete vychutnat z 25 metrů vysoké pětiboké věže.

Na svahu Kovářova Kamene v nadmořské výšce 557 m.n.m., dříve zvaného Hradní vrch, byla v letech 1900 – 1901 vybudována velkopodnikatelem baronem Jindřichem z Liebiegu podle plánu norimberského mistra dómské huti architekta prof. Josefa Schmitze 25m vysoká vyhlídková věž ve formě středověkého rytířského hradu.Věž Vyhlídkové věže Jindřicha Liebiega je zhotovena podle hlásné strážní věže starého hradu v Norimberku. Jako u starého rytířského hradu přichází se při návštěvě Liebiegovy věže přes hradní most, skrze hradní věž do hradního nádvoří. Hradní dvůr je samozřejmě obklopen zdmi, ve kterých jsou pozorovatelny a střílny. Rovněž zde nechybí 13m hluboká studna s rumpálem a a hradní zvonek.

V přízemí se nalézá klenbová předsíň s kuchyní a pod ní ve věži sklep na zásoby. V prvním patře naleznete Věžový pokoj, chodbu se zbrojí a lovecký pokoj, vše tak jak to bývalo dříve ve středověkých rytířských hradech. Existuje ještě horní věžní patro, z něhož lze v létě i v zimě získat úchvatný panoramatický výhled do dálky. K budově připomínající středověký hrad přiléhá umělý vodní příkop, most i obnovené jezírko.

Provozovatel vybírá vstupné na vyhlídkovou věž :

dospělí  -      30,- Kč + pohled dle výběru zdarma

děti       -      10,- Kč + pohled dle výběru zdarma

důchodci -     15,- Kč + pohled dle výběru zdarma

Vybrané vstupné slouží k financování provozu WC a šetříme na dalekohled, který bude na horní věži.

Info: 

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: Liberecká výšina, zalesněný kopec cca 1km severně od okraje Liberce

GPS: 50°46'35.278"N, 15°5'27.048"E

Nadmořská výška: 557 m

Okres: Liberec

Období výstavby: 1900-1901

Oficiální zpřístupnění: 1. září 1901 / po novodobé rekonstrukci 2. února 2013

Celková výška: 25 m

Výška vyhlídkové plošiny: 21 m

Přístup: pěšky cca 1km po žluté TZ od konečné zastávky linky č. 2 MHD v Lidových sadech, možno i automobilem (ze silnice Liberec-Bedřichov vede v liberecké místní části Starý Harcov k rozhledně odbočka vlevo - Wolkerova ulice – od zastávky Březová alej)

 

© 2013 Všechna práva vyhrazena.