Chalupa k pronájmu v Jizerských horách

Slovanka

Rozhledna Slovanka je údajně nejstarší železnou rozhlednou v Čechách. Nachází se na stejnojmeném vrchu Slovanka (dříve Seibtův vrch) v nadmořské výšce 820 m.n.m. Přímo od chalupy se k ní dostanete po zelené turistické značce. Je od ní vzdálena cca 750 m.                     

Zasloužily se o ni tři sekce Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory - jablonecká, janovská a hornokamenická. Zakoupily rozhlednu, která stávala jako exponát rakouských železáren na vídeňské výstavě. V květnu 1887 se na Seibtově vrchu (pan Seibt věnoval pozemek na stavbu rozhledny) konalo první stavební řízení a 14. srpna téhož roku již rozhledna stála. Jediný zedník postavil 3 m vysokou podezdívku a dva dělníci během 17 dnů smontovali jedenáctimetrovou věž. Na otevření rozhledny se sešlo na 5000 lidí a na dobrovolném vstupném se vybralo ještě víc, než stála celá stavba i dovoz rozhledny.

Nedaleko rozhledny stávala i turistická chata. Po úderu blesku však v roce 1895 vyhořela a nová byla postavena až v roce 1928. Byla pojmenována Slovanka a odtud získal vrch i rozhledna svoje současné jméno. Kolem rozhledny postupem času vystupovaly do stále větší výše okolní smrky a snižovaly možnost výhledu, který je dnes již opět téměř kruhový. Hlavním problémem pro Slovanku v dalších letech byl velký nedostatek financí na její údržbu a tak postupně chátrala. Nejprve byl vstup pouze na vlastní nebezpečí, v roce 1997 se již stala nepřístupnou. Tehdejší majitel pozemku firma Pražské služby dokonce navrhovala její demolici. Za této situace nechal jablonecký stavební úřad vypracovat odbornou expertízu stavu rozhledny. Studie liberecké firmy Prognostika připouštěla rekonstrukci věže, ke které ing. Janatka následně připravil prováděcí projekt generální opravy. Na základě žádosti lučanského obecního úřadu z roku 1995 byla rozhledna o čtyři roky později prohlášena Ministerstvem kultury ČR za státem chráněnou technickou památku. Ve stejném roce se stala majetkem obce Lučany nad Nisou, která ji odkoupila za 30 tisíc od firmy Pražské služby.            

Pokrok k lepšímu nastal založením „Občanského sdružení na záchranu Slovanky“ dne 9. července 1999. Sdružení postupně získávalo prostředky na rekonstrukci rozhledny z prodeje pohlednic, od drobných i větších sponzorů, od státu a od Památkového ústavu v Ústí nad Labem. První přispěvatelem byla Nadace Preciosa, která poskytnula příspěvek ve výši 30 tis. korun. Jména sponzorů i drobných dárců BYLA umístěna na štítcích na každém schodu věže. Časem se však tyto štítky postupně ztratily.

Rozhledna byla nákladem okolo 500 tisíc opravena stavební firmou ing. Janatky a následně dne 5. července 2000 znovu slavnostně otevřena. Po dohodě s lesní správou došlo k částečnému pokácení okolních smrků, čímž se výrazně zlepšil výhledový potenciál. Dnes je rozhledna zdarma přístupná veřejnosti a z plošiny ve výšce 14 metrů poskytuje výhled (zčásti omezený vzrostlými stromy) na celé Jizerské hory, Krkonoše i směrem na Ještědský hřeben a Český ráj.

V roce 2003 byla rozhledna na Slovance vypodobněna na poštovní známce.

Info:

Typ/materiál: železná rozhledna

Lokalita: vrch Slovanka východně nad osadou Hrabětice (část obce Janov nad Nisou), cca 10km severně od Jablonce nad Nisou

Nadmořská výška: 820 m.n.m.

Okres: Jablonec nad Nisou

Období výstavby: červenec - srpen 1887

Oficiální zpřístupnění: 14. srpna 1887 (po opravě 5. července 2000)

Celková výška: 11 m (14 m i s podezdívkou)

Výška vyhlídkové plošiny: 10 m

Počet schodů: 56

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: z centra osady Hrabětice vede k rozhledně značená odbočka (ve směru zelené TZ) – horší asfaltová komunikace, pod lesem je umístěn zákaz vjezdu (nutno pokračovat asi 200m pěšky až k rozhledně)

Výhled: Jizerské hory, Jablonec nad Nisou, Ještěd, Liberec, Krkonoše, Český ráj                               

© 2013 Všechna práva vyhrazena.