Chalupa k pronájmu v Jizerských horách

Tanvaldský Špičák

Rozhledna na výrazném vrchu Tanvaldský Špičák v nadmořské výšce 831 m.n.m. byla postavená roku 1909 a o rok později byla přistavena turistická chata s restaurací. Dnešní podoba objektu je z roku 1930. Vyhlídková věž nad chatou je vysoká 18 metrů a vyhlídková plošina je ve výšce 14 metrů. K výhledu je nutné vystoupat 69 schodů, odměnou je nádherný kruhový výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Černou Studnici, Ještědský hřeben a města rozkládající se v údolí pod vrcholkem. 

K rozhledně na vrcholu Špičáku se pohodlně dostanete lanovkou z obce Jiřetín pod Bukovkou. Vrcholová stanice sedačkové lanovky stojí přímo u rozhledny. Z Jiřetína vede na vrchol také zelená turistická značka.

Vedle rozhledny je otevřena restaurace a občerstvení SKI CHATA. 

Info:

Typ/materiál: turistická chata s rozhlednou

Lokalita: kopec Tanvaldský Špičák, cca 4km severozápadně od Tanvaldu, cca 12km severovýchodně od Jablonce n. N.

GPS: 50°45'5.453"N, 15°16'56.536"E

Nadmořská výška: 831 m

Okres: Jablonec n. N.

Období výstavby: červenec 1908-červen 1909

Oficiální zpřístupnění: 4. července 1908

Celková výška: 18 m

Výška vyhlídkové plošiny: 14 m

Počet schodů: 101 (od vchodu do objektu), 69 (uvnitř věže)

Otevírací doba: je shodná s provozní dobou restaurace – možno zjistit (společně s provozní dobou lanovky) zde: https://www.rozhledna-spicak.cz/

Přístup: Autem – projet vzhůru Albrechticemi až k požární zbrojnici, zanechat vůz u autobusové zastávky a pokračovat po modré TZ. Lanovkou – novou čtyřsedačkovou lanovkou z obce Albrechtice v Jizerských horách. Pěšky po značených TZ – modrá od rozcestníku Albrechtice, sedlo (cca 1,5km), zelená od ŽS Buková nad Jizerou (cca 3km), modrá od ŽS Smržovka-dolní nádraží (cca 3km)

Výhled: kruhový výhled – Jizerské hory (např. na severu Smrk), Krkonoše, Tanvald, Kozákov, Ještěd, vodní nádrž Josefův důl, Jablonec n. N.

© 2013 Všechna práva vyhrazena.